Uncategorized

Anksiyete Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Anksiyete Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Son dönemler de dikkat çeken hastalıklardan biri olan anksiyete bozukluğu korku ve kaygı duyguları ile birleşen zihinsel bozukluklardır. Anksiyete nedir? Sorusuna cevap olarak yazımızı okuyarak bu konuda bilgi alabilirsiniz. Anksiyete, kendi üzeriniz de kaygı oluşturarak gelecekteki olaylar hakkında endişe ve korku duymanızdır. Anksiyete bozukluklarının sebebi genellikle genetik ve çevresel faktörler olarak bilinir.

Anksiyete bozukluğu kişide kaygı bozukluğu olarak da ortaya çıkar. Kişilik bozukluğu, depresif bozukluk ve madde kullanım bozukluğu ile birlikte ortaya çıkar. Hasta en az 6 ay boyunca bu haldeyse veya beklenenden daha fazla ise bu tanı konulabilir. Kaygı bozukluğu nedir? Diye internet üzerinden baktığınız zaman anksiyete bozukluğu hakkında da bilgi edinebilirsiniz. 

Anksiyete bozukluğu hakkında bilinmesi gerekenler.

Anksiyete bozukluğu nedir? diye siteler de çok fazla yazı var. Böyle bir hastalığa yakalandığınız zaman bilgi almak ve bu hastalıktan kurtulmak için makaleleri okuyabilirsiniz. Tekrar aynı hastalığa yakalanmamak için eskisinden farklı olarak başınıza gelen her olayın zor ve tehlikeli olacağını düşünmemeniz gerekir. Olaylara biraz daha pozitif yaklaşmanız gerekir. Kendinizi hiçbir zaman olumsuz bir şeye aşılamamanız gerekir.

Kendinizi zorluklarla başa çıkacağınıza inandırmanız ve bu gibi durumlarla yüzleşmeniz gerekir. Sorunlarınızı içeri atarak değil konuşarak çözmeniz gerekir.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Anksiyete bozukluğu belirtisi olarak, aşırı endişe, heyecanlı hissetme sürekli kaygılı olma, yorgunluk, huzursuzluk, aşırı sinirlilik, panik ataklar, uyku bozukluğu, mantıksız gelişen korkular, belirtileri arasında sayılabilir. 

Ortada gerçek bir neden yokken veya bir neden olsa bile bu durumla birlikte uygunsuz olan endişeler en belirgin belirtilerdir. Genellikle hasta endişelerinin gereksiz olduğunun farkına varır ancak bunu engelleyemez ve kendini sakinleştiremez. Konsantrasyon güçlüğü, en ufak bir seste irkilme, gece sık sık uyanma bilinen en yaygın belirtileridir. 

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Oluşur?

Stres anksiyete bozukluğunuz gelişmesinde önemli rol oynar. Çocukluk dönemi ve ergenlik çağları arasında başlayan anksiyete bozukluğu yavaş yavaş kendini gösterir. Hastalığın belirtisinde zaman zaman iyileşmeler meydana gelir.

Stresli bir hayatınız varsa eğer bu durum kendini daha fazla gösterir. Hastalar, baş ağrısı, kas ağrısı, gerginlik ve bedensel belirtiler sonucunda psikiyatri kliniğine başvururlar. Bu gibi belirtiler sonucunda anksiyete bozukluğu ortaya çıkmış olur. 

Anksiyete bozukluğu çocukluk çağlarında başladığı zaman hastada özgüven kaybı yaşatabilir. Hastalar bu durumdan çok fazla etkilendiği için konsantrasyon bozuklukları meydana gelebilir. İşte veya evde bazı şeyleri hızlı ve etkin bir şekilde yapmak da zorlanırlar. Telefon ve kapı çaldığı zaman kötü bir haber alacaklarını düşünürler ve genellikle hayatlarını kısıtlarlar. Yaşanan bu gibi evhamlı durumlar kişinin kendi hayatını ve çevresini olumsuz yönde etkiler.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğu tedavisi için psikiyatri uzmanına başvurmanız gerekir. İlk aşama da psikiyatrik değerlendirmenin yanı sıra bu hastalığın herhangi bir hastalıktan dolayı ortaya çıkıp çıkmadığına bakılır. Tedavi genellikle etkisini gösterir. Doktorun bilgisine göre psikoterapi veya ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi depresyon veya ansiyete bozukluk tedavisinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Tedavinin amacı gerginlik ve kaygının hızlı bir şekilde tedavi edilmesidir. Bu tarz ilaçları sadece doktorun verdiği dozda ve aralıklar da kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

İlaçları kullanmaya başladığınız zaman etkisini hemen hissedemeyebilirsiniz. Belirtiler ancak ilaçları düzenli olarak kullanmaya başladığınız zaman etkisini gösterecektir. İlaçları en az 1 yıl boyunca düzenli olarak kullanmanız gerekir. Anksiyete tedavisi kısa sürede hastayı normal yaşantısına geri döndürmez. Bunun için sabırlı olmak oldukça önemlidir.

Tıbbî tedavinin yanında, alternatif veya bütünleyici tedavi olarak nitelendirilen reiki, şambala, biyoenerji gibi pozitif enerji ile şifa yöntemleri de hastalığınızın iyileşmesine destek olabilir. Alternatif şifa yöntemleri tıbbi tedavinin yerine geçmez. Ancak tıbbi tedavinizi destekleyerek daha hızlı iyileşmenizde etkili olabilir.

Reiki hakkında bilgilere yer verdiğimiz Reiki nedir? Reiki’nin faydaları nelerdir? adlı yazımızı okuyarak ihtiyacınız olan bilgilere sahip olabilirsiniz. Ayrıca Şambala hakkında yazmış olduğumuz makaleyi de Şambala nedir? bağlatısına tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kozmodans

İstisnasız her insanın dünya'ya önemli bir amaçla geldiğine inanıyorum. Buna yaşam amacı diyoruz. Ben yaşam amacımın yeni şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak olduğuna inanıyorum.Sizin yaşam amacınız ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize destek olmak için lütfen reklam engeleyici eklentinizi pasif hale getirebilir misiniz. Adblock veya tarayıcınızın dahili reklam engeleyicisini web sitemiz için pasif hale getirebilirsiniz.