Uncategorized
Trend

Başarılı Olmak veya Olmamak mı?

Başarılı Olmak veya Olmamak mı?

Mutluluğun, sevincin, huzurun, başarının, hayattaki güzel şeylerin şans olduğunu sanıyoruz. Hepimiz zengin, varlıklı, nufüzlu bir aileye mensup değiliz. Fiziksel görünüşümüz de kendi seçimimiz olmayabilir. Belki en iyi üniversitelerde okumadık. Ama bunlar bizi şanslı veya şanslı yapmaz. Hepimizin artıları ve eksileri elbette ki var. Ailemiz geniş maddi imkanları bize sunamasa da sevgi dolu bir ailede doğup, büyüdüğümüz için mutlu olabiliriz. Üniversitede okumasak da kendimizi geliştirip, kendi çabalarımızla başarılar kazandığımız için mutlu olabiliriz. Eleştirdiğimiz baskıcı ebeveylerimiz bizim doğruyu, yanlışı; iyiyi, kötüyü daha iyi görmemize ve vizyon sahibi bir birey olmamıza katkı yapmış olabilir.

Geçmişte ne olursa olsun, bizi bir şekilde geliştirmek için başımıza geldi. Artık annesinin karnında göbek kordonu ile beslenen bir bebek değiliz. Tanrının benzersiz ve muhteşem çocukları olarak kendimiz olarak varolabilir, kendi seçimlerimizi yapabilir, kendi başarışarımızı kazanabilir, dünyaya kendi imzamızı atabiliriz. Kimseyi taklit etmemize, kendimizi başkaları ile kıyaslamamıza, başkalarının başarılarını kıskanmamamıza veya başkalarının sahip oldukları için üzülmemize gerek yok. Birinin elması varsa diğerinin armudu var. Birinin sesi çok güzel, diğerinin konuşması muhteşem. Biri fiziksel olarak güzelliği ile, diğeri sempatik güzelliği ile başkalarının ilgisini çekiyor olabilir.

Hepimiz eşsiziz. Hepimiz harikayız. Hayatımız boyunca harika başarılar kazandık görmek istemesek de. Duvarlarımız başarı madalyalaları ile dolu. “Onda var, bende neden yok.” diye üzülmemize gerek yok. Sende olan da onda yok emin ol. Bir şeyi gerçekten istiyorsak onun için çabalarız. Ona ulaşmak için her gün o hedefe doğru ilerleriz. Sonunda hedefimize vardığımızda bu şans değildir. Emeklerimizin karşılığını alırız.

Burnumuzun ucunda bir sürü güzellik varken, dünyanın diğer ucundaki bir şeye ulaşamadık diye üzülmek mantıklı değil. Eyfel kulesine çıkmadık diye; Karayiplerde tatil yapmadık diye, New York caddelerinde Ferrari ile tur atmadık diye; Himalayaların tepesine çıkmadık diye mutsuz olmak hiç mantıklı değil. Şu an yaşadığımız yerde, şehirde ülkede hiç bulunmamış milyonlarca insan var. Onlar da bu güzellikleri görmedikleri için şansız değiller. Oysa biz burnunuzun dibindeki güzellikleri göremediğimiz için kendimizi şanssız sanıyoruz.

Aynı gökyüzünün altında, aynı toprağın üstünde yaşıyoruz. Şükran duygusu, şuan sahip olduklarımız için memnun ve mutlu olmaktır. Hayallerimize ulaşmak için çalışmakta bir sorun yok. Ancak şuan ne isek, neye sahipsek, nerede yaşıyorsak onun için mutlu olmayı öğrenmek zorundayız. İstisnaları saymıyorum, çünkü onlar da bizim seçimlerimizin sonuçları.

Kurtulmamız gereken bir durum varsa, bundan kurtulmak için çabalamalıyız. Mesela ben sigara içiyorum. Bu kötü bir alışkanlık. Ancak bu benim seçimimdi. Daha sağlıklı yaşama imkanım varken, sigara içerek kendime zarar veriyorum. Sigara içiyorum diye üzülmek benim için akıllıca olmaz. Çünkü zaten üzüntü içinde iken daha fazla içiyorum. Sigaradan kurulmak istiyorsam bunun için çabalamalıyım. “Neden böyle bir alışkanlığa sahibim?” diye üzülmek yerine, şu an olduğum kişi olarak mutlu olmalıyım.

Buradaki gerçek şu: Sigaraya başlamak benim seçimimdi. Sigara içmeye devam etmek de benim seçimim. Sigara yüzünden olası sağlık sorunları yaşamak benim seçimimin sonuçları. Spor yaparak, sağlıklı bir hayat yaşamayı seçebilirdim. Hala da bunu yapabilirim. Burada anlatmak istediğim şey, herkes iyi veya kötü; doğru veya yanlış seçimler yapıyor. Bu seçimlerin sonuçları da şu an yaşamakta oldukları hayatı oluşturdu. Bunun için üzülmeye, ağlamaya gerek yok. Dünya üzerinde nefes almaya devam ettiğimiz sürece her şey mümkün. Karayipler, Himalayalar, Londra, İtalya, Paris, Japonya seyahat hayallerimiz olmasında hiç bir sorun yok. Hala Eyfel kulesinde selfi çekilebiliriz. Ancak şu an burada mutlu olmaya başlamak veya başlamamak bizim seçimimiz.

Mutlu olmak veya olmamak; Sevgi dolu olmak ya da olmamak; neşeli bir insan olmak ya da olmamak; olmak ya da olmamak bizim seçimimiz.

Shakespeare : Olmak ya da olmamak… Bütün mesele bu.

Kozmodans

İstisnasız her insanın dünya'ya önemli bir amaçla geldiğine inanıyorum. Buna yaşam amacı diyoruz. Ben yaşam amacımın yeni şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak olduğuna inanıyorum.Sizin yaşam amacınız ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize destek olmak için lütfen reklam engeleyici eklentinizi pasif hale getirebilir misiniz. Adblock veya tarayıcınızın dahili reklam engeleyicisini web sitemiz için pasif hale getirebilirsiniz.