Kişisel GelişimUncategorizedYaşam
Trend

Bilinçli Merak ve Önemi

Bilinçli Merak ve Önemi

Bilinçli merak nedir?

Bilinçli merak basitçe merak ettiğimiz konularda bilinçli ve farkında olmaktır.

Bilinçli merak neden önemli?


Belki de insanoğlunu diğer canlılarlardan ayıran en iyi özelliği merak duygusudur. Çünkü merak yeni bilgilere kendimizi açmamızı ve kendimizi geliştirmemizi sağlar.

Ancak hangi konuları merak ettiğimiz büyük önem taşır. Merak duygumuzun niteliği bizim bilinç seviyemizi belirler. Çünkü neye en fazla dikkat veriyorsak bilincimiz o seviye sınırlanır. Oysa bizler sonsuz bilinç potansiyeline sahip varlıklarız.

Komşusunun yeni arabasını merak eden ile varoluşun sebebini merak eden kişi arasındaki en büyük fark bilinç farkıdır. Her ikisi de yeni bilgiler alacaktır. Ancak bilincin niteliğini belirleyen çoğunlukla edinilen bilginin niteliğidir. Edinilen bilginin niteliği ise gelişme seviyesi ile doğru orantılıdır.

Her durumda edinilen bilgi insanoğlunun gelişimine etki eder. Bilgi bilincin yükselmesine yardım eder. Ancak bilginin kaynağı bilinçtir.

İnsanoğlu geliştikçe bilginin öneminin farkına vardı. Teknoloji, internet geliştikçe bilginin önemi anlaşıldı. Eğer bir şey üzerinde yeterince bilgi sahibi iseniz, o şeyi tanımlayabilir, şekillendirebilir veya değiştirebilirsiniz.

Reklamcılık sektöründe hakkımızda toplanan bilgiler bizim ilgi, beğeni ve ihtiyacımıza yönelik kişisel reklamlar göstermeye dayanır. Belki daha fazlası da vardır.

İşin bu boyutuna fazla girmek istemiyorum. Atom enerji sağlayıcı, kemoterapi veya bomba yapımında kullanılabilir. Atom doğanın bir parçası olsa da onu iyilik veya kötülük amacıyla kullanmak bir seçimdir. Ve her seçimin sonuçları vardır.

Başta söylediğim gibi bilginin kaynağı bilinçtir. Bilincin yüksekliği, edinilen bilginin niteliğini ve onun ne şekilde kullanılacağını olumlu yönde etkiler. Sevgi yüksek bilince ulaşmanın tek yoludur. Bu bir seçimdir ve her seçimin sonuçları vardır.

Kozmodans

İstisnasız her insanın dünya'ya önemli bir amaçla geldiğine inanıyorum. Buna yaşam amacı diyoruz. Ben yaşam amacımın yeni şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak olduğuna inanıyorum.Sizin yaşam amacınız ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize destek olmak için lütfen reklam engeleyici eklentinizi pasif hale getirebilir misiniz. Adblock veya tarayıcınızın dahili reklam engeleyicisini web sitemiz için pasif hale getirebilirsiniz.