Kişisel GelişimYaşam

Kararsızlıktan Kurtulma Yolları

Kararsızlıktan Kurtulma Yolları

Bazen hepimizin kararsızlık yaşadığı durumlar olur. Kararsızlıktan kurtulmak için çareler ararız. Özellikle de seçeneklerin birbirine çok benzediği durumlarda karar vermekte zorlanırız. Kararsızlık sorunuyla sık sık karşı karşıya kalıyorsanız ve kararsızlıktan kurulma yolları arıyorsanız aşağıdaki ipuçları sorunuzu çözmenizi yardımcı olabilir.

Kararsızlık genellikle hakkında fazla bilgimizin olmadığı seçeneklerle karşılaştığımızda daha fazla olur. Birbirine benzer şartlara sahip iki iş fırsatı arasında kararsızlık yaşayabiliriz. Planladığımız bir tatil için, tercih etmemeniz gereken iki yer arasında kalabiliriz. Mantık her ne kadar doğru karar vermek için uygun olsa bile hislerimiz, sezgilerimiz doğru karar vermemiz için çok önemlidir.

Kararsız kaldığımız durumlarda, doğru karar vermek için aşağıdaki önerileri deneyebiliriz:

1) Seçeneklerin olumlu ve olumsuz yanlarını tespit etmek

Mantık genellikle sayısal fazlalığı baz alsa da, bazen tek bir olumsuz nitelik, geri kalan tüm olumlu niteliklerden baskın olabilir. Mesela iki iş fırsatı arasında kaldıysak, tüm nitelikleri diğerinden yüksek olan seçenek, iş yerine ulaşımın zorluğu nedeniyle doğru bir karar olmayabilir. Bu durumda işin niteliği, iş yerindeki konumumuz, alacağımız ücret, çalışma saatleri, güvenlikle ilgili riskler, çalışma koşullarının ne kadar sağlıklı olduğu gibi pek çok konuda bilgi edinebilir ve en uygun kararı verebiliriz.

2) Bizim için en önemli kriterleri belirlemek

Birisi için en uygun olan seçenek başka biri için uygun olmayabilir. Kişisel kriterler, doğru karar için önemlidir. Doğru karar mutlak doğru değil, bizim için en uygun olan seçenektir. Mesela benim için, çalıştığım yerdeki huzur, alacağım ücretten çok daha önemlidir. Pek çok şeyi yalnız yapmak bana mutluluk verse de, tek başıma saatlerce kapalı bir ortamda kalmak benim için işkence gibidir. Eğer kriterlerimizi biliyor ve seçenekler hakkında yeterli bilgi sahibiysek karar vermemiz kolay olacaktır.

3) Güvendiğimiz birilerinden karar vermenize yardım etmesi konusunda yardım alabiliriz.

Farklı bakış açıları bizim görmediğimiz noktalara ışık tutabilir. Doğru kararlar aldığına inandığınız, güvendiğimiz insanların işaret ettiği noktalar daha kolay karar vermize yardımcı olabilir. Başkalarının fikirlerinden yararlabiliriz ancak nihayetinde kararı kendimiz vermeliyiz. Amacımız seçeneklere daha geniş bir bakış açısından bakmak olmalıdır. Kararımızı bizim yerimize başkasının vermesini sağlamak değil… Çünkü verdiğimiz kararın sonuçlarını biz yaşayacağız. Bu konuda sorumluluğumuz başkasına yüklemek, bizi bu sonuçları yaşamaktan uzak tutamaz.

3) Sezgilerimizi dinlemek

Sezgilerimiz en uygun  kararı vermemizi sağlar. Ancak mantığımız bazen sezgilerimizden ağır basabilir. Hatta sevgilerimiz olduğunun bile farkında olmayabiliriz. Sezgilerimiz, hisler, rüyalar, karşımıza çıkan işaretler ile kendini gösterebilir. Bizim için en uygun kararı vermek için, seçeneklerden birini seçtiğinizi hayal edin. Hislerinize dikkat edin. Size nasıl hissettiriyor!? Mutlu, rahat, iyi mi hissediyorsunuz, yoksa huzursuz, endişeli, sıkıntılı m? Bedeninizin tepkilerini izleyin. Mideniz, çeneniz kasılıyorsa bu bir şeylerin doğru olmadığına işarettir. İçinizde, yüreğimizde kelebekler uçuşuyormuş gibi bir heyecan varsa doğru yerdesiniz. Aynı şeyi diğer seçenekler için de yapın.

4) Allahtan, doğru kararı vermeniz için yardım ve rehberlik istemek.

İlahi rehberlik istediğimizde, bize rüyalarımız yoluyla veya zihnimizde bir anda belirlenen düşünceler veya hislerimiz yoluyla ilahi rehberlik yapılır. Hayati tehlike durumları dışında ilahi rehberlikte özgür irade yasası geçerlidir. İlahi yardım almak için onu talep etmeliyiz. Dua ettiğimizde Allahtan ilahi yardım talep ederiz. Hangi dini inanca sahip olursanız olun; dua etmek, dilemek veya evrenden talep etmek önemlidir.

5) En uygun hızda karar vermek

Bazı durumlarda hızlı karar vermek önemlidir. Bazı kararları ise üzerinde daha fazla düşünerek, analiz etmek gerekebilir. Hızlı karar vermemiz gereken durumlarda önemli belirli kıstasları değerlendirerek doğru karar verebiliriz. Bazı kararları vermeden önce ise daha detaylı değerlenme yapmamız gerekebilir.

6) Duygusal yoğunluk altında karar vermekten kaçınmak

Ne kadar huzurluysak o kadar kolay ve iyi karar veririz. Duygusal olarak çok yoğun anlarda karar vermek yerine, daha iyi hissettiğimiz anlarda karar vermek doğru karar vermek için önemlidir. Aşırı duygusal gerilim kararlarımızı olumsuz etkiler. Belirli bir duygunun yoğun etkisi ile karar vermek, diğer herşeyi görmemizi engelleyerek, sonradan pişmanlık duymamıza sebep olabilir. Önce sakinleşmeliyiz.

7) Kararlarımızı gözümüzde fazla büyütmemek

Karar vermek, kararsız olmaktan önemlidir. Kararsız kaldığımız her an daha fazla endişeleniriz. En doğru kararı vermeyi istemek üzerimizde çok fazla baskı yaratır. Sayılı kararlar dışında hiç bir karar hayati öneme sahip değildir. Yanlış karar vermiş bile olsak bu, deneyim kazanmamızı sağlayarak bizi geliştirir. Kararımızı verdiğimiz anda o en doğru karardır. Deneyimler bizi daha bilgili, güçlü ve donanımlı hale getirir. Bu açıdan aslında yanlış karar diye bir şey yoktur. Vereceğimiz kararı olduğundan fazla büyütmeden karar vermek, gereksiz gerilim yaratmadan karar vermemizi sağlar.

Not: Yönetici pozisyondaki kişiler, sadece kendileri ile ilgili karar vermedikleri için, verilen kararlar daha büyük bir önem taşıyabilir. Ancak bu makalede yönetici ve  liderler için değil, kendi hayatı ile karar verirken, kararsız kalan kişiler için önerileri kaleme almak istedim. Yönetici pozisyonundaki kararlar, herkesi kapsadığı için çok daha fazla kriteri değerlendirmeyi gerektir.

Anton Çehov’un dediği gibi ”En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir.

Bu makalede aklıma gelen, faydalı bulduğum bazı ipuçlarına yer vermek istedim. Elbette hepsi bu kadarla  sınırlı değildir. Sizn de kendi kullandığınız yöntemler ve ipuçları vardır. Kararsız kaldığınız zamanlarda, yararlandığınız yöntemler, eklemek istediğiniz maddeler varsa yorumda belirtebilirsiniz. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Kozmodans

İstisnasız her insanın dünya'ya önemli bir amaçla geldiğine inanıyorum. Buna yaşam amacı diyoruz. Ben yaşam amacımın yeni şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak olduğuna inanıyorum.Sizin yaşam amacınız ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize destek olmak için lütfen reklam engeleyici eklentinizi pasif hale getirebilirsiniz.