Yaşam

Makale Yazarak Gelir Elde Etmek

Bu yazımda sizlerle bu web sitesinde paylaştığım kategoriler haricinde bir konudan bahsedeceğim. Pandemi dönemi süresince maddi olarak pek çoğumuz bu durumdan etkilendik. Buna ben de dahilim. İşte bu sebeple internete kendi bilgi ve becerime uygun bir şekilde kendimi maddi olarak nasıl refaha çıkarabilirim sorusuna çözüm aradım. Bir çok şeyi denedim. Ancak pek çoğu maalesef bu sorumun cevabı olmadı.

Nerede olduğunu hatırlamıyorum ama makale yazarak gelir elde edebileceğimiz ile ilgili bir video buldum. Önce videonun önerisi ile publish0x sitesinde makale yazmaya başladım. Orada bir makalede read.cash diye bir siteden bahsediyordu. Açıkçası publish0x’de çoz az kazanç elde ettim. Read.Cash web sitesinde yazmaya başlayınca bir miktar kazanmaya ve bunu banka hesabıma çekmeye başladım. Elbette ihtiyacımı karşılayacak kadar olmasa bile en azından bazı giderlerimi bu sayede karşılayabildim.

Read.Cash sitesinde istediğiniz dilde makale yazabilirsiniz. Ancak deneyimlerime göre ingilizce makaleler yazarsanız daha fazla kazanma imkanınız var. İngilizceniz yeterli değilse makalenizin dilini, biraz uğraştırıcı olsa da, Google Translate ile ingilizceye çevirebilirsiniz. Burada ne kadar kazandığım ile ilgili bilgi vermeyeceğim. Ama incelemek isterseniz aşağıya kendi sayfamın linkini ekleyeceğim.

Makale yazmak çok zor değil aslında. Sadece makale konunuzu belirlemeniz, makelenizi yazdıktan sonra makale başlığı, anahtar kelimeler ve makalenize ekleyeceğiniz resmi belirlemeniz gerekiyor. Site dili ingilizce ama Google Chrome ve Yandex Browser’ın çeviri özelliğini kullanarak Türkçeye çevirip bu konuyu da bu şekilde çözebilirsiniz.

Bu web sitesi Bitcoin Cash (BCH) kripto para birimini kullanıyor. Sitede dolar olarak görünse de bu kazandığınız BitcoinCash’in dolar karşılığı. Kazandığınız Bitcoin Cash kripto parayı Paribu uygulamasını ile Türk lirasına çevirebilirsiniz.

İhtiyacınız olan üç şey var:

 1. Read.Cash‘e kaydolmak,
 2. Bitcoin.com wallet veya Trust Wallet uygulaması,
 3. Paribu uygulamasını indirip, sisteme kaydolmak ve kimlik onayı yapmak,

Paribu uygulamasını paranızı çekeceğiniz zaman indirip, kaydolabilirsiniz. İsterseniz önce kazanmaya başlayın. Kazandıkça artık Paribu’yu kurup, kaydolduktan sonra, kimliğinizin resmi ile onay sürecini halledebilirsiniz.

Paribu’yu Google Play’den indir.

Paribu’yu Apple Store’den indir.

Read.Cash‘e kaydolurken aşağıdaki adımları izleyin:

 • Sağ üst köşedeki üç çizgi sembolü‘nü tıklayarak menüyü açın.
 • Menü’de Register‘e tıklayın.
 • Nickname alanına kullanmak istediğiniz kullanıcı adını girin.
 • Password alanına bir şifre belirleyip girin (az 8 karakter)
 • Confirm Password alanına belirlediğiniz şifrenizi tekrar girin.
 • Email address (optional): E-posta adresinizi girin. (Şifrenizi unutursanız yeniden şifre alabilmeniz için önemli)
 • Yukarıdaki resimde görülen Seed phrase: yazan resimdeki yere gelene kadar Next’e tıklayabilirsiniz. Seed phrase bölümü önemli. Daha sonra menülerden tekrar ulaşabilseniz de şimdi orada verilen 12 kelimeden oluşan cüzdan şifrenizi kopyalayıp kaybetmeyeceğiniz bir yere saklayın.(resimdeki reject kelimesi ile başlayan kelimeler benim test amacıyla oluşturduğum cüzdan şifre kelimeleri. Sitenin sizin için oluşturacağı kelimeler tamamen farklı olacaktır. Bu şifre kelimelerinizi kimseyle paylaşmayın. Resimdeki test için oluşturduğum boş bir cüzdan. Normalde kullandığım cüzdanı paylaşmadım. 😁 Siz paylaşmayın. Çünkü bu kelimeleri bilen herkes cüzdanınıza erişebilir. Güvenli bir yere sakladığınızdan emin olun. Unutursanız cüzdanınıza ulaşma imkanınız yok. Daha sonra menülerden tekrar ulaşma imkanınız var ama herhangi bir şekilde hesabınıza giriş yapamadığınız bir durumda aldığınız yedek sayesinde cüzdanınızdaki paranızı kaybetmezsiniz. Şifre sözcükleri yedeklediyseniz sıradaki adıma geçebilirsiniz.
 • Got it!‘e tıklayın. Son paylaşılan makalelerin göründüğü ana ekranı gördüyseniz kayıt işlemini bitmiş demektir. Şimdi makale yazmaya başlatabilirsiniz.

Makale yazıp paylaşmak:

 • Sağ üstteki menüye tekrar tıklayıp açın. Write an article’a tıklayın.
 • Makaleniz ve başlığınız hazırsa anahtar kelimelerimizi ekleyelim.
 • Add topics‘e tıklayın ve açılan listeden makalenize uygun konularda anahtar kelimeleri tek tek ekleyin.
 • Add lead image‘a tıklayın ve daha önceden indirdiğiniz makalenize uygun resmi  “Click to upload an image from your computer” yazan yere tıklayarak yükleyebilirsiniz. Ya da “Type your search yazan Unsplash arama kutusuna konunuza uygun bir kelime girerek çıkan resimlerden birini seçebilirsiniz. Resim seçerken telif hakkı olmayan ücretsiz resimleri kullanın. Google’da arama yapıp yüklediğiniz resimler telif hakkına tabi olabilir. Ücretsiz resimler bulabileceğiniz aşağıdaki web sitelerini tavsiye ederim. Bu sitelerde paylaşılan resimleri telif hakkı ödemeden gönül rahatlığı ile kullanabiliriz.

4. Herşey tamamsa artık Publish‘e tıklayarak makalemizi yayınlayabiliriz.

Sanırım read.cash sitesine kaydolup, makalenizi yayınladığınıza göre read.cash web sitesini kendiniz keşfedebilirsiniz.

read.cash spam konusunda oldukça katı bir web sitesi. Spam yapmamaya dikkat etmelisiniz. Makale ve site kullanımı ile ilgili aşağıdaki konulara çok dikkat edin.

Read.Cash Web Sitesinde Makale Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

 1. Makalelerinizi kendiniz yazın. Başka bir siteden bulduğunuz makaleleri read.cash’te yayınlamayın. Farklı dilden çeviri olsa bile bu kopya bir makale kabul edilerek hesabınızı riske atmayın.
 2. Özgün makaleler yazın. Yaratıcı olun. Diğer insanların makalenizi beğenip beğenmediğine dair endişelenmeyin.
 3. Spam yorumlar yapmayın. Başka bir yazarın makalesini gerçekten seviyorsanız, güzel cümleler ve  uygun bir dil ile  uzun bir yorum yapın. Yorumunuzdan, makalenin içeriğini okuduğunuzun anlaşılmasını sağlayın. Sık sık başkalarına yorum yapmayın. Sadece makalenizi yazın. Yorum alırsanız, güzel cümlelerle şükranınızı ifade edin. Diğer makalelere sürekli yorum yapmak, spam olarak algılanmanıza neden olabilir.
 4. Makaleleriniz en az 3 dakikalık okuma süresi uzunluğunda olmasına dikkat edin. Bunu hesaplamanıza gerek yok. Sadece yazdığınız makalelerin yeterince uzun olduğundan emin olun. Makalelerinizin ne kadar olduğunu görmek için My articles menüsünden makale listenize ulaşabilirsiniz. Resimde kullanıcı adımın yanında makalemin  süresi “4 min” ile 4 dakika okuma süresine sahip bir makale olduğu belirtilmiş.
 5. Günde 3’ten fazla makale göndermemeye dikkat edin. Günde bir makale yazmak bile çok fazla çaba ve zaman alabilir.

Burada sizlerle paylaştığım adımları takip ederseniz siz de kolaylıkla makale yazıp paylaşabilirsiniz. Kolay gelsin diyerek bu makalemi burada noktalıyorum.

Sevgiler🙏

Kozmodans

İstisnasız her insanın dünya'ya önemli bir amaçla geldiğine inanıyorum. Buna yaşam amacı diyoruz. Ben yaşam amacımın yeni şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak olduğuna inanıyorum.Sizin yaşam amacınız ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize destek olmak için lütfen reklam engeleyici eklentinizi pasif hale getirebilir misiniz. Adblock veya tarayıcınızın dahili reklam engeleyicisini web sitemiz için pasif hale getirebilirsiniz.