Kişisel Gelişim
Trend

Motivasyon arttıran 20 öneri. (Motivasyon için öneriler)

Motivasyon arttıran öneriler:

Aşağıda başarılı ve mutlu bir hayat yaşamanız için faydalı olacak motivasyon öneriler kaleme aldım. Motivasyon başarı için olmazsa olmaz. Bu sebeple bu motivasyon arttıran 20 öneri daha başarılı, mutlu ve keyifli bir hayata sahip olmanıza yardım edebilir. Motivasyon yükselten yöntemler şunlardır:

1- Olumlu düşünün ve hissedin.

Motivasyon’un temeli olumlu düşünmektir. Belirli bir amacımıza veya hedefimize ulaşabilmemiz için bizi harekete geçiren kişisel motivasyon seviyemiz ne kadar yüksek ise kişisel hedeflerimize o kadar mutlu ilerleriz. Kişisel motivasyonumuzu sağlamak ve onu güçlendirmek bize daha kolay ilerlememiz için enerji verir. Böylelikle hedefimize kararlı bir şekilde ilerleriz.

2- Hedefinize ulaştığınızda sahip olacağınız şeylerin hayalini kurun.

Çoğumuza belki de çocukluğumuzdan beri hayal kurmamamız, gerçekleri görmemiz aşılanmış olabilir. Sürekli hayal dünyasında yaşamaktan vazgeçmemiz telkin edilmiş olabilir. Ancak hayal kurmayı bıraktığımızda ilerleyebilmemiz için gerekli gücü bulmamız güçtür. Hayaller kalbimizin ve ruhumuzun, düşünceler ise zihnimizin meyveleridir. İkisini bir arada kullanabiliriz.

3- Engellere değil, hedefinize odaklanın.

Motivasyonu arttıracak bir şey de hedefimize ne kadar iyi odaklandığımızdır. Engelleri görmekte problem yok. Ancak motive kalabilmek için dikkatimizi engellerden uzaklaştırıp, hedefimize yönlendirmeyi öğrenmek motive olmamızı kolaylaştıracaktır.

4- Yapılan eleştiriler karşısında olumlu tavrınızı sürdürün.

Bir eleştiri ne kadar doğru olursa olsun, eleştiri yapan kişinin kişisel düşünceleridir. Düşüncelerinizi, hayallerinizi, planlarınızı tam olarak bilmesi mümkün olmadığı için sizin bakış açınızı anlaması mümkün olmayabilir. Ancak siz biliyorsunuz ve bunu kimseye ispat etmek zorunda değilsiniz. Tartışmaya girmenize gerek yok. Onun düşünceleri ve görüşlerinden olumlu bir şekilde yararlanın. Gereksiz tartışmalarla enerjinizi düşürmeyin. Sizi sizden başka kimse engelleyemez unutmayın.

5- Motivasyonuzu arttıracak sözlerle iç motivasyonunuzu yüksek tutun.

Kendizi bazı sözlerle motive edebilirsiniz. Belirli sözler içimizde olumlu hisler oluşturabilecek güçtedir. Kendinizi motive eden bu sözleri kendiniz belirleyebilirsiniz. Hayatınız boyunca kolayca çıkabilmenizi sağlayan belirli sözler, cümleler, kelimeler veya mantralar olabilir. Hatırlayamıyorsanız Yüksek motivasyon için çok etkili 20 söz‘ü okumanızı öneriyorum.

6- Sizi engelleyen sorunları aşabildiğiniz kadar aşın.

Yolumuzda ilerlerken bizi engellediğine inandığımız şeyler çıkabilir. Bunları alabilecek yollar bulabiliriz. Yeter ki onu tanımlayıp, nasıl aşabileceğimize dair çözümler üretebiliriz.

7- Yıkıcı değil yapıcı olun.

Sorun değil çözüm üretin. Mazeret değil, eylem üretin. Sorun biz onu sorun olarak gördüğümüz sürece sorundur. Biz onu çözmediğimiz sürece sorun olmaya devam edecektir. Ortada bir sorun varsa çözümü de vardır. Sorunu görebiliyorsak, çözümü de görebiliriz.

8- Korku ve endişelerinizi çözüme dönüştürün.

Bazen motivasyonumuzu bozabilecek endişeler, korkular hissedebiliriz. Endişelendiğimiz şeylerin çoğu küçük şeylerdir. Onun ne olduğunu gördüğümüzde çoğunlukla hemen yok olur. Bazen ise endişemizin kaynağını çözmemiz gerekir. Bilmediğimiz şeylerden korkarız. Onu tanımlayabilirsek çözüm de üretebiliriz.

9- Hedefinize doğru, küçük de olsa sürekli adım atın.

Motivasyon bizi harekete geçiren güç olduğuna göre, harekete geçmek de motivasyon’u artıracaktır. Bu motoru çalıştırmak için marş’a basmaya benzer. Ona ilk hareketi verdiğimizde, sonrası kendiliğinden gelecektir.

10- Odağınızı dikkatinizi dağıtan şeylere vermeyin.

Sizi hedefiniz’den geri döndürebilecek veya yolunuzdan saptırabilecek şeylerin farkına varın ancak dikkatinizi bunlara vermeyin. Dikkatimizi dağıtabilecek şeyler bizi oyalayıp, geçiktirebilir. Böyle durumlarda tekrar hedefimize odaklanmalıyız.

11- Yorulduğunuz zamanlar dinlenin ancak sakın vazgeçmeyin.

Nasıl gece uykusuna ihtiyaç duyuyorsak, dinlenmeye de ihtiyaç duyarız. Dinlenmek doğal bir ihtiyaç. Ancak rehavete kapılıp, hedefimizden vazgeçmemeliyiz.

12- Ana hedefinizle paralel küçük hedefleriniz olsun.

Büyük bir hedefe ulaşmak zaman alabilir. Bu süreçte katetmemiz gereken yol gözünüzde bütüyebilir. Ancak aynı istikamette küçük hedefler belirlemek bize ekstra motivayon aağlayacaktır. Küçük hedeflerinize ulaşınca, ana hedefinize ne kadar yaklaştığımızı görebiliriz. Hedefe ulaşmanın mutluluğunu yaşayabilir ve yolumuza daha keyifle devam edebiliriz.

13- Hedefiniz sizin mutluluk ve enerji kaynağınız olsun.

Eğer hedefimizi yalnızca yapılması gereken çok önemli ve ciddi bir iş olarak görürsek bize keyif vermeyecektir. Keyif vermeyen bir konuda sağlıklı bir motivasyon sağlanamaz. Hedefimiz bizim için mutluluk ve keyif kaynağı olmalı. Böylelikle süreç oyun oynar gibi keyif verir.

14- Hedefinize ulaştığınız zaman kim olacaksanız, şimdi de o kişi olun.

Aslında biz o kişiyiz. Hedefimize ulaştığımızda nasıl biri olurduk. Mutlu, huzurlu, sevinçli, güçlü, kendinden emin, yardımsever mi olurduk? O halde şimdi öyle olalım. Böylece hedefimize şimdiden ulaşmış gibi olacağız. Hedefimiz artık o kadar uzak görünmeyecek.

15- Küçük bile olsa her başarının önemli olduğunu unutmayın.

Küçük başarılarımız küçük olabilirler ama önemsiz değiller. Başarılarınızın tadını çıkarın. Her başarı başka bir başarıyı, her mutluluk da başka bir mutluluğu tetikler.

16- Yolunuzda ilerlerken keyif almayı ihmal etmeyin.

Başarı süreci, aynı zamanda bir mutluluk yolculuğudur. Yolunuzda ilerlerken mutlu olmak, hedefinize ulaştığınızda ulaştığınız mutluluk kadar önemli. Çünkü yolunuzda ilerlerken mutlu olmazsanız, sonunda ulaşacağınız mutluluğu önemsemezsiniz. Şimdiden mutlu olur ve keyifle ilerlerseniz motive olarak ilerlersiniz.

17- Kişisel hedefinizi, başkalarının hedefleri ile kıyaslamayın.

Onun önem derecesini belirleyen şey bizim ona verdiğiniz değerdir. Başkalarının hedefleri de onlar için değerlidir. Bizim onu çok değerli, ya da değersiz görmemizin önemi yok. Önemli olan kendi hedefimize ne kadar değer verdiğimiz. Bizi yalnızca kendi hedefimiz ilgilendirir.

18- Kendinizi de başka insanlarla kıyaslamayın

Unutmayın dünya’da sizin gibi başka kimse yok. Siz evrende ve eşsizsiniz.

19- İyi yanlarınızın, özel yeteneklerinizin ve becerilerinizin farkında olun.

Hiç birimiz kusursuz değiliz. Ancak her birimizin kendimize has özelliklerimiz ve harika yeteneklerimiz var. Bunların farkında olursak motivasyonumuzu arrrırırız.

20- Başarısız olmaktan korkmayın.

Her başarısızlık, sizi bir sonraki başarıya götürecek yolu bulabilmeniz için harika bir rehberdir. Başarısızlık aynı hataları tekrar yapmamamız için bize fırsat verir. Bu sayede bir sonraki denememizde aynı hataları tekrarlamadan ilerlememize yardımcı olur.

Kozmodans

İstisnasız her insanın dünya'ya önemli bir amaçla geldiğine inanıyorum. Buna yaşam amacı diyoruz. Ben yaşam amacımın yeni şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak olduğuna inanıyorum.Sizin yaşam amacınız ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize destek olmak için lütfen reklam engeleyici eklentinizi pasif hale getirebilir misiniz. Adblock veya tarayıcınızın dahili reklam engeleyicisini web sitemiz için pasif hale getirebilirsiniz.