Uncategorized
Trend

Neden dua etmeliyiz? İnanmak neden önemli?

Neden dua etmeliyiz? İnanmak neden önemli?

Neden dua etmeliyiz resmi
Neden dua etmeliyiz? İnanmak neden önemli??

Neden dua ederiz? Neden dua etmeliyiz? İnanmak neden önemli? Etkili bir dua nasıl olmalı? Nasıl dua etmeliyiz? Dua nasıl edilir? Dualarımızın kabul olması için ne yapabilirim?Dilekler nasıl gerçekleşir? Dua etmek nasıl olur?
Dua etmek hayalini kurduğumuz bir şeyin hayatımızda olmasını talep etmektir. Dua etmek, çok istediğimiz bir şeyi, ilahi boyuttan sipariş etmektir.

Dua nedir?

Dua nedir niçin dua ederiz? Duanın sözlük anlamı Türk Dil Kurumuna göre yakarıştır.

(dua:), Arapça duʿāʾ
1. isim, din bilgisi Yakarış.
2. isim Tanrı’ya yalvarma, yakarış için söylenen dinî metin:
      “Pazartesi, perşembe geceleri yatağında gizli gizli Arapça dua okurdu.” – Aka Gündüz

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK)

A. SÖZLÜK VE TERİM ANLAMI
Sözlükte; “çağırmak, seslenmek, davet etmek, istemek ve yardım talep etmek” anlamlarına gelen dua, din ıstılahında; Allah’ın yüceliği karşısında insanın aczini ve zafiyetini itiraf etmesi, sevgi ve saygı ile O’nun lütuf, nimet ve yardımını, dünya ve ahirette nimetler ve iyilikler ihsan etmesini; üzerindeki sıkıntı, dert ve belayı gidermesini; günah, hata ve kusurlarını bağışlamasını dilemesi; yalvarıp yakarması ve O’na hâlini arz edip niyazda bulunması demektir. (bk. Rağıb ve İbn Manzûr, d.’a.v. maddesi)

Kaynak: T.C Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı

Neden dua ederiz?

Niçin dua ederiz? Elbette ki herkesin dua etme sebebi farklıdır. Kimisi ev, araba sahibi olmak için dua eder; kimi de çocuğuna daha iyi bir gelecek için, kimisi bir hastalığının şifalanması için, kimisi borçlarını ödemek ve bolluk bereket içinde yaşayabilmek için…

Niçin dua ederiz sorusunun cevabı herkes için farklıdır. Ancak hepimiz hayatımızın bazı dönemlerinde istediğimiz bir şeyler için çok dua etmişizdir. Her ne kadar her insanın dua etme sebebi farklı da olsa temelde iki şey için dua ederiz. Ya istediğimiz bir şeye sahip olmak ya da istemediğimiz bir şeyden kurtulmak için.

Niçin dua etmeliyiz?

İstediğimiz şeylerin gerçekleşmesi için dua etmeliyiz. Çünkü dua İlahi boyutla bağlantı kurabilmemizin en güzel yollarından biridir. Dua ettiğimizde Allah’ın izniyle tüm melekleri yardıma çağırmış oluruz. Bu sayede evrene niyetimizi bildirmiş oluruz. Dönüşüm ve Yönetici Koçu sevgili Nilgün Yetiş’in blog’unda paylaştığı “Niyetin Gücü” yazısını çok beğendim. Okumak için buradan buyrun lütfen.

Duanın önemi.

Olumlu düşünce kavramına çoğumuz aşinayız. Her şeyin olumlu yanını görebildiğimiz, başımıza gelen her şey de olumlu bir yön bulabildiğimiz oranda olumlu olumlu hisler, duygular, tavırlar ve davranışlara sahip olabiliyoruz. Dikkatimizi olumlu düşüncelere, hislere, duygulara yönelttikçe, daha mutlu, huzurlu ve güvende hissediyoruz. Olumlu düşünce yanlızca düşünce boyutunda kalmıyorsa etkili olabilir.

Olumlu düşüncelerimizi nasıl daha etkili hale getirebiliriz?

Zihnimizi ne kadar fazla ikna edebilirsek, olumlu düşünce o kadar etkili olur. Duanın önemi burada da kendini gösteriyor. Çünkü dua ettiğimiz anlarda zihnimizde olumlu düşünceler oluştururuz. Bu olumlu birşeye sahip olmak veya olumsuz bir şeyden kurtulmak olabilir. Dua etmek olumlu düşüncelere ilahi boyutun desteğini de katarak daha etkili hale gelmesine yardım eder.

Duanın gerçekleşme süreci nasıldır?

Her şey önce ilahi boyutta yaratılır, orada şekillendirilir ve sonra maddi boyutta ortaya çıkar. Dolayısıyla bir şeyi ne kadar çok düşünürsek, hayalini ne kadar fazla kurarsak ona o kadar fazla enerji yükleriz. Ancak bazen, bir kere düşündüğümüz ve sonradan unuttuğumuz bir şeyin gerçekleştiğini görürüz. Ne sürekli onu düşünmüş, ne de devamlı hayal etmişizdir. Peki neden sürekli düşündüğümüz, hayalini kurduğumuz bir çok şey henüz gerçekleşmemişken, bir kere düşünüp bir daha aklımıza bile gelmeyen bir şey gerçekleşir?

Aslında mantık şudur: Bir şeyi düşünürken onun olabileceğine ne kadar fazla inanırsak, onun gerçekleşme ihtimalini arttırırız. Bir dileğin gerçekleşmesini engelleyen en güçlü şey, onun olmayacağına inanmaktır.

Aklıma gelen başıma geldi dediğiniz bir durumu hatırlayın. Onun olacağına öyle inanmıştık ki, olmamasını imkansız hale getirmiştik. Peki neden günlerce, aylarca, hatta yıllarca aklımızdan çıkmayan bir şey olmazken, bir an aklımıza gelip unuttuğumuz şey gerçek olmuştur? Cevap basit aslında; olacağına inandığımız ve kuşku duymadığımız her şey Allah’ın izniyle gerçekleşir. Yani inanmak bu kadar önemlidir.

Sürekli düşündüğümüz bir şeyin olacağına dair kuşkumuzu sürdürür durursak, olmamasını da garantilemiş oluruz. Sürekli düşündüğümüz ama olmayacağına olan inancımızı sürdürdüğümüz sürece, o hayalimizin gerçekleşmeyeceğine sürekli enerji yükleriz. Gerçekleşmeme düşüncesine enerji yükledikçe de, gerçekleşmeme durumu gerçeklik kazanmış olur. Aslında yine gerçek olan bir şey vardır; varolan durumun sürekliliği.

Aslında bu yüzdendir, kronik sorunlar. Peki dileklerimin gerçekleşmesi için ne yapmalıyım diyorsanız: “Hayalini kurduğunuz şeye kuşkusuz inanın.” diyebiliriz. Tüm kuşkularınızdan vazgeçin ve güçlü bir şekilde olacağına inanın.

Neden dua etmeliyiz?

Dua etmek ise burada işimizi kolaylaştırıyor. Dua ederken temiz bir niyetle, açık bir kalple dileğimizi dürüstçe ilahi boyuta, (Tanrı, Allah, Yüce Yaratıcı veya kime, neye inanıyorsanız ona) dileğinizi iletin ve hayırlıysa dileğinizin gerçekleşmesini istediğinizi belirtin ve gerçekleşeceğine inanın. Sonra gerisini İlahi boyuta, Allah’a ve Meleklerine bırakın ve yollarından çekilin. İçinizi ferah tutun. Artık vaktinizi bunu düşünmekle harcamanıza gerek yok. Ne olursa olsun hayırlısı olacak.

Nasıl dua etmeliyiz?

Duanın önemi.

Esasında olumlu düşünce yalnızca bir araçtır. Önemli olan olumlu hisler ve duygular içerisinde kalabilmektir. Olumlu düşünce, kendimizde olumlu hisler oluşturabilmemiz için kullanabileceğimiz etkili bir araçtır. Ancak sürekli olumlu düşünceler üretiyor, ancak bu düşüncelerin gerçekliğinden şüphe duyuyorsak duygularımıza etkisi olmayacaktır. İnanmak işte bu noktada çok önemli.

Olumlu düşünceleri nasıl etkili hale getirebiliriz?

Hayırlı bir evlilik için nasıl dua edilmeli?, Allaha yapılan güzel dualar nasıl olmalı?, En tesirli dualar hangileridir?, En etkili dualar hangileri?

Bana göre en güzel dualar kendi içimizden geldiği gibi edilen dualardır. Ancak siz daha etkili olacağına inanıyorsanız, isterseniz aşağıdaki dualara benzer şekilde de dua edebilirsiniz.

En güzel dua örnekleri:

En Güzel Dualar–O’nun (sav) Dilinden
Rabbim! Tevbemi kabul et, günahımı temizle, duamı kabul buyur, delilimi sabit kıl, dilimi doğru yap, kalbime hidayet ver, göğsümün kin ve hasedini çıkar. (Timizî, Deavât, 114)

Allah’ım! Gidip ebedî yaşayacağım ahiret hayatını benim için hayırlı eyle. Hayatımda her türlü hayrı ziyadesiyle ihsan eyle. Ölümümü de her türlü şerlerden muhafaza eyle. (Müslim, Duâ, 71)

Allah’ım! Ey Rabbimiz ve ey her şeyin Rabbi! Beni ve ailemi dünya ve ahirette her an sana ihlasla bağlı kıl. Ey yücelik ve ikram sahibi! (Ebû Dâvûd, Vitr, 25)

Allah’ım sen affedicisin, Kerîm’sin, affı seversin, beni affet. (Timizî, Deavât, 84)

Allah’ım! Nefsime takvasını ver ve nefsimi (her türlü kötü şeylerden) temizle, sen temizleyenlerin en hayırlısısın. Sen nefsimin dostu ve Mevla’sısın. (Müslim, Duâ, 73)

Allah’ım! Fakirlikten, yoksulluktan ve zilletten sana sığınırım. Haksızlık etmekten ve haksızlığa uğramaktan da sana sığınırım. (Ebû Dâvûd, Vitr, 32)

Kaynak: En Güzel Dualar – Peygamberimizin Dilinden Kaynaklarıyla

Sizin ve bütünün hayrına olan tüm dualarınızın, dileklerinizin kabul olması dileğiyle, bir sonraki yazımda görüşmek üzere.. Hoşçakalın.

Beğendiyseniz “Hayatımızda mutluluğun püf noktaları.” adlı makaleyi de okumak isteyebilirsiniz. Sizin de etkili olduğuna inandığınız bir dua veya sormak istediğiniz bir soru varsa yorum yazarak belirtebilirsiniz. Böylelikle bu yazının daha faydalı olmasına katkı sağlamış olursunuz.

Kozmodans

İstisnasız her insanın dünya'ya önemli bir amaçla geldiğine inanıyorum. Buna yaşam amacı diyoruz. Ben yaşam amacımın yeni şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak olduğuna inanıyorum.Sizin yaşam amacınız ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize destek olmak için lütfen reklam engeleyici eklentinizi pasif hale getirebilir misiniz. Adblock veya tarayıcınızın dahili reklam engeleyicisini web sitemiz için pasif hale getirebilirsiniz.