Kişisel GelişimÖne çıkan

Yaşadığımız zorluklardan sonra tekrar ayağa kalkmak nasıl mümkün olabilir?

Zorluklardan sonra tekrar ayağa nasıl kalkabiliriz?

Tekrar ayağa kalkmak nasıl mümkün olabilir?

En çok sevdiğim özelliğim, kıskanç bir insan olmam diyebilirim. Kendime duyduğum güvenin zayıfladığı zamanlar elbette olmuştur. Başarısızlıkla karşılaştığım zamanlarda bundan etkilenmediğimi söyleyemem. Veya bir oyunda kaybettiğim de… Ama sonra şöyle geçer içimden: “Şu an hissettiklerim gayet doğal. Bunda bir yanlış yok. Ama bu tek seferlik bir durum. Küçük bir başarısızlığın tüm başarılarımı etkilemesine izin vermemeliyim.” Sonra dikkatimi hayatımdaki, güzel şeylere, başarılara yöneltirim. Farklı karakterde bir çok insanla tanıştım. İçlerinde benim yapamadığım, sahip olmadığımı düşündüğüm yeteneklere sahip insanlar da vardı. Üstelik harika yeteneklere sahip insanlar tanımak hoşuma gider.

Bazıları da vardı ki, olağanüstü yetenekleri olmasına rağmen bunu önemsemiyordu. Kendisine bu yeteneklerini hatırlattığımda hoşuna giderdi. Veya herkes yetenekli bu bana özel bir durum değil derdi. Yetenekli insanlar olduğunu bilmek, eğer kendi yeteneklerinizin öneminin farkındaysanız kıskanmanıza yol açmaz.

Aklından geçeni, düşüncelerini, duygularını kolaylıkla söyleyebilen insanları ilk gördüğümde verdiğim tepki şudu: “Ne kadar boşboğaz biri bu.” Ben düşüncelerini, duygularını kendi içinde yaşayan, kendini pek fazla açmayan biriydim. Ve o karakter yapısı benim tam zıddımdı. Zamanla o zıt karakterdeki kişi ile daha fazla diyalog kurmaya ve birbirimizi tanımaya başladık. Onunla yakınlaştıkça hislerini, düşüncelerini paylaşmanın, gerektiğinde, anında tepki vermenin kötü bir şey olmadığını gördüm. Ben de onun gibi tepki vermeye başlamıştım. Ama daha çok onun yanında. Sanki onunla arkadaşlık kurmak içimde eksik olan bir parçayı tamamlamamı sağladı. Artık ona karşı olumsuz hislerim değişti. Çünkü ben değiştim. Bu değişim sadece onun karşıma çıkması ile olan bir şey değildi. Ama o tam zamanında hayatıma girerek ve dönüşmemi kolaylaştırmıştı. Her şey tam da olması gereken zamanda olmuştu. Onunla çok iyi arkadaş olduk. Ama sonradan farkettim ki, o yetenekler aslında bende de olan ama uykudaki yeteneklerdi. O yeteneklerinin uyanmaya başlaması, o arkadaşımın hayatıma girmesini sağlamıştı. Bir bakıma varlığımın bir parçası daha uyanmıştı. İçimde bir yerlerde reddettiğim bir parçamı kabullenmiştim.

Hayatımızda benzeri pek çok şey yaşarız. Her deneyim bizim karanlıkta yanımızla barışmamıza, kendimizi kabullenmemize yardımcı olabilir. Geçmişte bana kendimi değersiz hissettiren çok ilişkim oldu. Oysa bu bilinçaltımın, kendime yeterinde değer vermediğimi, kendi değerimin farkında olmadığımı bana hatırlatma yoluydu. Bana sorsanız, “Tabiki kendime değer veriyorum.” derdim. Bilincimiz ve bilinçaltımız uyumlu değilse, çoğunlukla bilinçaltımızın sözü geçiyor. Bilinçaltımızı dönüştürmek elbette mümkün. Farkındalık kazanarak, bilinçaltımızın derinliklerine gömülen şeylerin suyu yüzüne çıkması ve bunların dönüşmesi ile bilinçaltımızı dönüştürebiliriz. Bilinçaltı ile ilgili geliştirilen pek çok çalışma var. Ama ben bunları denemedim. Ancak farkındalık ile pekçok şeyi dönüştürebildiğimi söyleyebilirim. Sorunun ne olduğunu bildiğimizde kolaylıkla çözüm üretebiliriz.

Hayatıma girip çıkan harika insanlar oldu. Elbette, hayatımı derinden etkileyen insanlar da oldu. Ancak her ne olduysa bir sebeple oldu; hayatıma giren herkes bir sebeple girdi.

Bana kırıcı sözler söyleyen insanlara, tepki vermeyi öğrendim. Hislerime önem vermeyen insanlara, hayatımda yer vermemeyi öğrendim. Sevmeyi bilmeyen bir insanı, kendisi buna izin vermiyorsa sevmeyi öğretemeyeceğimi öğrendim. Bana ayıracak zamanı olmayan insanlar için kendi zamanımı feda etmemeyi öğrendim.

Hayatta sevmek, yardımlaşmak, dostluk elbetteki önemli, ancak önce kendi değerimizin farkında olmalıyız. Kendimizi sevmeliyiz. Kendimiz için zaman ayırmalı, kendimizi iyi hissettirecek şeyler yapmalıyız. Fedakarlık herkes için yapılacak bir şey değil. Çocuklarımızı yetiştirilmek için bile önce kendi gücümüzü toplamalıyız. Çünkü bize ihtiyaç duyan minik yavrularımıza ancak güçlü olduğumuzda faydalı olabiliriz.

Hayatta başkaları için güzel şeyler yapmak, onlara mutluluk vermek elbette güzel. Bencil olmayı kastetmiyorum. Birine bir şey vermek istiyorsak, o şey bizde olmak zorunda. Ancak elimizde bir tane varsa ve bunu başkalarına verirsek bize bir şey kalmaz. Ne yapıyorsak kendimizi tüketmeden yapabilmeliyiz.

Kendi mutluluğumuzu herkesle paylaşabiliriz. Bizim mutluluğumuz başkalarına da bulaşır. Ancak başkalarını mutlu etmek için fedakarlık yapmak, elimizde ne varsa onlar için harcamak, kendimizi tüketerek vermek herkesi mutlu etmez, özellikle de bizi. Mutsuz olduğumuzda, tüm gücümüzü başkaları için harcadığımızda bu kimseyi mutlu etmeyecektir.

Bizler değerliyiz. Hayatımızı da bunu yansıtacak şekilde yaşamak ilk önceğimiz. Hayatta en değer verdimiz çocuklarımız biz mutlu olduğumuzda, kendimizi iyi hissettiğimizde, güçlü olduğumuzda ve bunları onlara yansıttğımızda, daha mutlu ve güvende hissederler. Biz ne kadar güçlüysek onlar da kendilerini güçlü hissederler.

Hayatta başarısızlıklar, hata olduğunu düşündüğümüz şeyler yapmış olabiliriz. Bazı zamanlar güçsüz düştüğümüz de olabilir. Ancak tekrar ayağa kalkabiliriz. Gücümüzü tekrar toplayabiliriz. Karşımıza çıkan insanlar bize kendimizi nasıl hissetirirse hisseetirsin, kendi değerimizi hatırlayabilir ve kendimiz için bir şeyler yapmaya başlayabiliriz. Şimdi kendinizi mutlu edecek basit bir şey düşünün. Sizi ne mutlu eder? Bir fincan kahve mi? Güzel bir müzik mi?

Ya da derin bir kaç nefes alın ve hayatınızdaki güzellikleri, sevdiklerinizi düşünün, şükredin ve gülümseyin.

Kozmodans

İstisnasız her insanın dünya'ya önemli bir amaçla geldiğine inanıyorum. Buna yaşam amacı diyoruz. Ben yaşam amacımın yeni şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak olduğuna inanıyorum.Sizin yaşam amacınız ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize destek olmak için lütfen reklam engeleyici eklentinizi pasif hale getirebilirsiniz.