İlahi Boyut

Yaşam amacı nedir? Yaşam amacını bulmak için ne yapılabilir?

Reklam

Hayatımız boyunca sayısız konuda amaç için çalışırız. Büyük veya küçük, benzer veya farklı pek çok amacımızı gerçekleştirmek için uğraşırız. Bazıları hemen gerçekleşirken bir kısmının gerçekleşmesi ise biraz zaman alabilir. Tabiki her biri bizim için bir şekilde çok önemli olsa da, bizim için en önemlisi yaşam amacımızdır.

“Yaşam amacı nedir?” sorusunu adından da anlaşılacağı üzere kısaca dünya’ya gelme amacımızdır şeklinde yanıtlayabiliriz. 

Yaşam amacı nedir?

Yaşam amacı, her birimizin sahip olduğu kendi kişisel amacımızdır. Emin olun hepimizin bir yaşam amacı var. Yaşam amacımız aynı zamanda bizi mutlu eden, yaparken keyif aldığımız, kendimizi iyi hissettiğimiz bir şeydir. Yaşam amacımıza uygun bir yaşadığımızda hayat bize, mutluluk, keyif, huzur ve bir şeyleri doğru yaptığımız hissini verecektir. 

Yaşam amacımız şarkı söylemek, dans etmek, öğretmenlik yapmak gibi belirgin bir mesleğe yönelik olabilirken, bazen ise karşımıza çıkan insanları gülümsetmek gibi daha genel olabilir. Elbette ki insanları gülümsetirken ünlü bir komedyen olmak da mümkündür. Yaşam amacı sabit bir şey de olmayabilir. İllaki belirgin bir meslek olacak diye bir kural da yok. Bizler hayatın akışı içinde yaşam amacımıza uygun bir rotada ilerlerken farklı bir iş alanına kayabilir, yaptığımız işten farklı bambaşka bir iş yaparken kendimizi bulabiliriz. 

Mesela Reiki veya benzeri bir şifa sanatıyla karşısına çıkan insanlara şifa veren bir şifacının, sonrasında bir şifa eğitmeni olması gibi. Ya da kendi romanını yazan bir yazarın romanını sinema ekranlarına aktararak senarist ve yönetmen olması gibi.

Yani yaşam amacı yalnızca bir meslek olarak anlaşılmamalıdır. Bizler yaşam amacımıza uygun bir yaşam sürdüğümüzde bazı iş alanlarında fırsat kapıları açılarak, yaşam amacımızı bazı meslekleri yaparak gerçekleştirebiliriz. Yaptığımız iş değişebilir, farklı mesleklerle yolumuza devam edebiliriz ancak yaşam amacımızı gerçekleştirmemize yardım eden bir iş yapmaktayızdır. Her durumda yaptığımız iş bize tatmin ve mutluluk verecektir. Çünkü Dünya’ya gelme sebebimize uygun yaşıyoruzdur. Hayatını resimler yaparak geçiren bir ressam, hayatı boyunca yüzlerce beste yapan bir müzisyen, yaşamından sonra nesiller boyu kullanılan icatlar yapan bir mucit  veya bir hastalığın aşısını bulan bilim adamı yaşam amacını gerçekletiren insanlardır. 

Yaşam amacı nasıl bulunur?

Yaşam amacımızı bulmak için öncelikle kendimize şunları sorabiliriz?

  • Yaşam amacım ne?
  • Hem mutlu olup hem başkaların nasıl yardım edebilir ve onların da mutlu olmasına nasıl yardım edebilirim?
  • Hayatta en çok ne yaparken kendimi mutlu hissediyorum?
  • En çok hangi konuda veya konularda yetenekliyim? Dünya’da en iyi yaptığım şey nedir?

Bu ve benzeri soruları kendinize sorabilir, cevaplarınızı not alabilirsiniz. Burada önemli nokta şudur: Yaşam amacınız her ne kadar kişisel amacınız da olsa, başka insanlara da bir şekilde yardımcı olan ruhsal amacınızdır. Yalnızca kendinizi mutlu eden ama başkalarına zarar verebilen bencilce bir amaç yaşam amacı olamaz. Çünkü yaşam amacınızı gerçekleştirirken başka insanlara, canlılara, dünya’ya bir faydanız olacaktır.

Şunları da söylemekte fayda var:

Bütüne yardım eden kendine yardım eder. Başkasına mutluluk verebilen birinin hayatında mutluluk olacaktır.

Çünkü Evren’in çalışma şekline göre her şey bir enerjidir. Bu enerji sabit değil ve sürekli sirkülasyon halindedir. Evren’e gönderdiğimiz her enerji formu bize geri dönecektir. Enerji biçim değiştirebilir ancak onun niteliği yani pozitif veya negatif olması değişmeyecektir. Evrene verdiğimiz şey her ne ise; yani  enerji boyutundaki niteliği pozitif ise bize olumlu bir şekilde geri dönecek, negatif ise hayatımızda olumsuz bir formda karşımıza çıkacaktır.

Yaşam amacını bulmak için, yaşam amacınızı tespit edebilmek için şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Yaşam amacı sizi mutlu eden şeydir.
  • Yeteneklerinizle uyumludur. Genellikle en iyi yaptığınız şeydir. Yaşam amacınızı gerçekleştirirken çok fazla zorlanmazsınız, çünkü bazı yetenekleriniz yaşam amacınızı gerçekleştirmek üzere çok gelişmiştir. Yaşam amacınız sizin şu anda şekilde yapabileceğiniz bir şeydir. Yapmak için yıllarca eğitim görmeniz, kendinizi geliştirmeniz gerekmez. Ancak yaşam amacınızı yerine getirirken yeni şeyler öğrenir, yeni deneyimler kazanır, daha da gelişirsiniz. Bazen zor olduğuna, yapamayacağınıza inandığınız için zorlansanız bile yapabilmenizin önündeki tek engel sizsiniz.
  • Hayattaki amacınıza uygun yaşarsanız hem kendinize hem de başkalarına faydalı olacaksınız. Yani bütüne faydanız olacaktır.
  • Herhangi bir şekilde zarar verici olan bir şey, bir eylem yaşam amacınızın bir parçası olamaz.
  • Yaşam amacınıza uygun bir hayata başladığınızda sizi motive eden, ateşleyen ilahi yönlendirmelerle karşılaşabilirsiniz. Doğru yolda olduğunuz konusunda işaretler görebilirsiniz. Çünkü ilahi yanınızla, ruhunuzla evrenin tamamıyla uyum içerisine girmişsinizdir. Yolunuzda ilerlerken taşların teker teker yerine oturduğunu, her şeyin bir uyum içinde ilerlediğini görüp şaşırabilirsiniz.
  • Mucizelerin gerçekleştiğine şahit olabilirsiniz. İmkansız olarak gördüğünüz bir şey siz ilerlerken kolaylıkla gerçekleşebilir.

Yaşam amacı nedir? Yaşam amacını bulmak için ne yapılabilir? sorularına elimden geldiğince yanıt vermeye, yaşam amacının nitelikleri ile sizlerin faydalanması için bildiklerimi bu yazı anlatmaya çalıştım. Kendimce doğru olduğuna inandığım bu bilgilerinden sizlerin de yararlanması benim için önemli. Sorularınız varsa çekinmeden sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yanıtlayacağıma emin olabilirsiniz. Yaşam amacınız yolunda ilerlerken, ilahi boyutun yardım ve desteklerini de alacaksınız. Bazen merak ettiğiniz, hiç bir kaynakta bulamadığımız merak ettiğimiz sorular olabilir. Böyle durumlarda hatta yardıma ihtiyaç duyduğumuz her an anında yanımızda olan Allah’a ve Meleklere ettiğiniz her dua duyulmakta ve ihtiyaç duyduğunuz her bilgi bize iletilmektedir. Bu konuda size yardımcı olanileceğine inandığım Neden dua etmeliyiz? İnanmak neden önemli? başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Kozmodans

İstisnasız her insanın dünya'ya önemli bir amaçla geldiğine inanıyorum. Buna yaşam amacı diyoruz. Ben yaşam amacımın yeni şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak olduğuna inanıyorum.Sizin yaşam amacınız ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize destek olmak için lütfen reklam engeleyici eklentinizi pasif hale getirebilirsiniz.