Kişisel Gelişim

Yüksek motivasyon için çok etkili 20 söz.

Bu yazıda yüksek motivasyon için çok etkili 20 söz paylaşıyorum. Başarı ve motivasyon birbirinden ayrılamayacak iki kavram. Çünkü bir konuda başarılı olabilmek için yeteri kadar isteğimiz olmalı.

Hepimizin ulaşmak istediği hedefler vardır. Bu hedeflere ulaşmakta başarılı olmayı isteriz. Elbette bu konuda yeterli motivasyonumuz olmalı da. Ben de bu motivasyonu sağlamak için en motive olduğum anlarda sahip olduğum his ve duyguları 20 maddede sıraladım.

Motivasyon nedir?

Motivasyon Türk Dil Kurumu sözlük anlamı:

motivasyon
Fransızca motivation
1. isim İsteklendirme.
2. isim Güdüleme.

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK)

Motivasyonu, “Bireyleri belirli bir amaç için güdüleyen, harekete geçiren güç.” şeklinde tanımlayabiliriz. Yani bu belirli bir amaca ulaşmak için ne kadar istekliysek, o konuda o kadar motive olduğumuzu söyleyebiliriz.

Motivasyon nerelerde gerekli?

Motivasyon hedeflerimize ulaşmak için olduğu gibi hayatımızın her alanında önemli. Okulda derslerimizde başarılı olabilmek için ders motivasyonu, sınavlarda sınav motivasyonu, işlerimizde başarı için de iş motivasyonu ne ne kadar önemliyse hayatımızın genelin de o kadar önemli. O halde “Hayatımızda motivasyon nerelerde gerekli?” sorusuna, “Her yerde.” şeklinde cevap verebiliriz.

Yüksek motivasyon için ne yapmalıyız?

Bu başlı başına farklı bir yazının konusu. Daha sonra bu konuda başka bir yazı yazabilirim. Hatta şimdi notumu aldım. Bir sonraki yazılarımdan birinin konusu bu olacak.

Belirli bir amaç ve hedefimize ulaşmak için isteğimizi arttıracak çeşitli bir çok yöntem var. Bir sonraki yazımda bunlara değineceğim. Ancak bu yazının konusunun eğitim vermek olmadığını söylemeliyim. Esas amacım, olumlamalar ve motive edici sözler yardımı ile iç motivasyonumuzu arttırmak ve başarıyı kolaylaştırmaktır.

Aşağıda iç motivasyon ve moralinizi yükseltecek, etkili 20 maddelik söz yer almaktadır. Bu sözlerin iş hayatınızda, evliliğinizde, ilişkilerinizde, okul hayatınızda ve genel olarak hayatınızın her alanında, sizlere de moral motivasyon vereceğine ve sizi daha da güçlendireceğine inanıyorum. Peki nedir bu güçlendirici motivasyon sözleri? Başlıyoruz:

 1. Her sorunun bir çözümü ve bir çıkış yolu mutlaka vardır!..
 2. Bir kapı kapanır, başka bir kapı açılır.
 3. Sevgi tüm kapıları açar.
 4. Evren kalbinin sesini dinleyeni yardımsız ve desteksiz bırakmaz.
 5. İlahi boyuttan gelen yardımların farkındayım ve minnetarım.
 6. Karanlıksa ne olmuş, güneş yine doğacak.
 7. Yalnız değilim. Evren tüm yardımlarıyla benimle.
 8. Güvendeyim. Keyifliyim. Sakinim.
 9. Yaptığım her şeyi keyifle yapıyorum. Anın tadına varıyorum.
 10. Huzurluyum, güvendeyim, güçlüyüm.
 11. Diğer yarımı aramıyorum. Kendimi tamamlamaya ihtiyacım yok. Ben kendi varlığımla bir bütünüm ve tüm varlığımla şimdi buradayım.
 12. Korkularım bana engel değil. Korkularımı aşacak isteğe ve cesarete sahibim.
 13. Kendimi seviyorum. Kendine güveniyorum. Başarabileceğimi biliyorum.
 14. Çabalarımın, çalışmalarımın karşılığını mutlaka alacağım. Çünkü evrende her şeyin bir karşılığı olduğu gerçeğinin farkındayım.
 15. Bir şeyi dünyada bir kişi bile yapabiliyorsa, ben de yapabilirim.
 16. Hedefime ulaşabilmek için gerekli tüm kaynağa, donanıma,birikime, yeteneğe, isteğe ve motivasyona sahibim.
 17. Başabileceğime inancım eksiksiz ve tam.
 18. Kolay ve hızlı öğrenirim. Herhangi bir konudaki bilgi eksikliğimi kolayca tamamlayabilirim.
 19. Başarıya ulaşabilmek için gerekli her şeye zaten sahibim.
 20. Önüme bir engel çıktığında, onun hedefime ulaşmam için bir basamak olduğunu biliyorum ve yolum üzerindeki tüm basamakları kolaylıkla, keyifle ve mutlulukla çıkıyorum. Her an yΟolumda ilerlemenin keyfini yaşıyorum.

Bunlar beni motive eden, etkili olduğuna inandığım sözler. Etkisinden faydalanabilmek için hissederek içselleştirmenizi öneriyorum. Bunlar olumlamalar gibi olumlu nitelikte sözler olmasına rağmen, olumlamalar gibi sürekli tekrarlamanız gerekli değil ancak hissetmek bu noktada çok önemli. Çünkü sözün kendisi değil içinizde canlandırdığı önemli. Bu sözler süslü sözler de değil. Anlamına, bana hissettirdiği duyguya ve hisse yoğunlaşarak yazdım. Bir kısmı da zaten içimde hissettiğim belirli bir duyguyu sözlere dökmekti. Dikkatinizi çekmek istediğim şey şu:

Eğer içimizde herhangi bir zamanda hissettiğimiz belirli bir his veya duygu varsa, bilinçli olarak, istediğimiz zaman yeniden hissedilebilirsiniz. Yapmamız gereken sadece o hissi hatırlamak. Niyetim sizlere bu hisleri, yukarıdaki 20 sözle hatırlatmak ve istediğiniz zaman o hislere sahip olmanıza, ihtiyaç duyduğunuz ilham ve motivasyona ulaşmanıza yardımcı olmak.

Bende gerçekten etkili olduğu için sizlerle de paylaşmak istedim. Umarım size de faydalı olur. Sorularınız varsa sorabilir, önerileriniz ve eklemek istediklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Sizin de yararını gördüğünüz sözler varsa lütfen yorumlara yazın. Böylelikle bu sayede başkalarına yardımcı olmuş olursunuz.

Beğendiyseniz, “Hayatımızda mutluluğun püf noktaları nelerdir? Nasıl daha mutlu olabiliriz?” yazısını da okumanızı öneriyorum.

Herkesin hayrına olsun.

Kozmodans

İstisnasız her insanın dünya'ya önemli bir amaçla geldiğine inanıyorum. Buna yaşam amacı diyoruz. Ben yaşam amacımın yeni şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak olduğuna inanıyorum.Sizin yaşam amacınız ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize destek olmak için lütfen reklam engeleyici eklentinizi pasif hale getirebilir misiniz. Adblock veya tarayıcınızın dahili reklam engeleyicisini web sitemiz için pasif hale getirebilirsiniz.